niedziela, 5 maja 2013

Co kradnie Twoją energię?

Na drodze do realizacji naszych celów napotkać możemy wiele przeszkód. Dla niektórych będzie to brak czasu, motywacji czy cierpliwości. Ze wszystkimi, jakkolwiek trudne by się nie wydawały możemy sobie poradzić. Nie może nam jednak zabraknąć najważniejszego - energii.

Ciężko stawiać czoła nowym wyzwaniom, kiedy każdego ranka budzimy się bardziej zmęczeni niż kładliśmy się do łóżka. Aby tego uniknąć warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:


 • Cukier - wiele osób traktuje słodycze jako szybki sposób na zmęczenie, jednak jest to błędne koło. Cukry rozkładane są bardzo szybko, czego rezultatem jest nagłe podniesienie się poziomu glukozy we krwi - wraz z nim przypływ sił. Po krótkim czasie jednak równie gwałtownie się  on obniża, gwarantując powrót do złego samopoczucia. 
 • Brak ruchu - z doświadczenia wiem, że pół godziny ćwiczeń potrafi zdziałać dużo więcej niż kilka filiżanek kawy. Dzięki wprowadzeniu aktywności fizycznej do naszego planu dnia poprawia się nasze krążenie a organizm jest lepiej dotleniony - w rezultacie mamy dużo więcej energii do działania.
 • Przetworzone jedzenie - to co spożywamy stanowi nasze paliwo, warto więc zastanowić się co kładziemy na talerz.  Usunięcie z menu niezdrowych pokarmów w pozytywny sposób odbije się na naszym samopoczuciu. 
 • Odwodnienie - przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w stosunku do zapotrzebowania organizmu może przekładać się na poczucie chronicznego zmęczenia. O piciu przynajmniej 2 litrów wody powinny pamiętać osoby, których dieta bogata jest zarówno w błonnik jak i białko. Pijmy więc na zdrowie :-)
 • Stres - w życiu warto wrzucić na luz i nie przejmować się rzeczami, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Należy być świadomym tego co jest dla nas istotne i wyłącznie na to przeznaczać naszą uwagę i energię. Nie warto tracić sił na tworzenie czarnych scenariuszy.
 • Toksyczni ludzie - wyłącznie od nas zależy jakimi ludźmi będziemy się otaczać. Uważam, że nie warto tracić czasu na ludzi, którzy wysysają z nas energię i sprawiają, że czujemy się nieszczęśliwi.

Dodacie coś od siebie? :-)

8 komentarzy:

 1. oj tak toksycznie ludzie, zgadzam się;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety taka prawda, albo należy takie jednostki omijać szerokim łukiem, a jeżeli jest to nie możliwe, bo np musimy z nimi pracować trzeba opracować sobie strategię postępowania z takimi delikwentami :-)

   Usuń
 2. jaszcze alko, alko mi tu zabrakło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie! aż się dziwie, że coś tak oczywistego wyleciało mi z głowy :-)

   Usuń
 3. najgorsze jest wtedy, kiedy ci toksyczni ludzie to nasza bliska rodzina... świetny post:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie kwestie trafione. Warto pracować nad każdym. Najgorsza jest jednak zła kondycja psychiczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje, to co siedzi nam w głowie jest najważniejsze.

   Usuń